Šiemet Sekminės jau trečią kartą į būrį sutelkė Sūdavos kaimo ir aplinkinių vietovių gyventojus. Prigijusi šventės tradicija – Sūdaviečių etnokultūros asociacijos ir Klausučių seniūnijos darbuotojų veiklos vaisius. Šį pavasarį Sekminės atnešė ne tik šventinį sekmadienį, bet ir palik o prasmingus ilgaamžius ženklus: ąžuolinį kryžių, knygą apie kaimą, atminimo akmenis muziejaus parke.
Kaimas vėl turi kryžių
Sekminių populiarėjimą Sūdavoje galima pamatuoti... kiaušiniais. Aštuoniolika piemenukų į muzikantų paryčiais pažadintą kaimą kiaušiniauti išleidusi mokytoja Virginija Denutienė sakė, kad pirmaisiais metais mažieji surinko kiek per šimtą kiaušinių,o šiemet vaikai šeimininkėms jų parnešė net 520. Moterų iškepta kiaušinienė ne tik malšino alkį, bet ir atkartojo ilgaamžę šios šventės tradiciją. Tačiau pats svarbiausias šiųmečių Sekminių Sūdavoje akcentas buvo gimtinė, į ją įle istos šaknys ir krašto žmonių darbai.
Apie būtinybę saugoti tradicinę lietuvišką šeimą prie paties sukurto kryžiaus kalbėjo vilkaviškietis tautodailininkas Jonas Zubavičius. „Uždekime šviesą motinos, tėvo širdyje“,– tokių žodžių lydimi vaikai klebono Antano Kereišio pašventinto kryžiaus papėdėje dėjo žvakutes, eilėmis kalbėjo apie šeimą ir gimtinę. Dievo palaimos Sūdavos kaimo žmonių dabarčiai ir ateičiai prašantį kryžių, kuris suteikė jaukumo Žalumynų gatvei, pagerbę žmonės patraukė ten, kur saugoma krašto praeitis – prie Sūdavos kaimo muziejaus.
Buvusio Rementiškių dvaro kieme skleidėsi skambiai neafišuota, bet pagarbiai plėtota dėmesio šeimai, giminei ir savosioms šaknims mintis.
Šviesuolių vardai – akmeny
Sūdaviečiai prisiminė, o kai kurie galbūt dar tik atrado dvaro kumetyne gyvenusį, Didvyžių pradinę mokyklą lankiusį, o vėliau į Kauną išvykusį Kazimierą Bendoraitį – buvusį JAV kariuomenės karininką, aktyvų lietuvių išeivijos veikėją Vokietijoje, nuo sovietinės okupacijos pradžios aktyviai propagavusį lietuvių kultūrą, tradicijas, vysčiusį patriotinę veiklą, dalyvavusį kuriant Vokietijos lietuvių bendruomenę. Už nuopelnus Lietuvai ir Kaunui K. Bendoraitis Kauno miesto savivaldybės buvo pagerbtas „Gerumo kristalu“ – tik kartą gyvenime žmogui už gerus darbus teikiamu apdovanojimu.
Atradę ir asmeninių sąsajų su K. Bendoraičio gimtine į Sūdavą atvyko grupė kauniečių, Seimo narys Rytas Kupčinskas. Svečiai iš Kauno atvažiavo ne tuščiomis. Jie dalijo dovanas mokyklai, Sūdavos krašto ir Vilkaviškio krašto muziejams. Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus atstovai antro laipsnio atminimo ženklu „Su Sąjūdžiu – už Lietuvą!“ už reikšmingą indėlį Lietuvos Sąjūdžio veikloje bei vykdomą Lietuvos Sąjūdžio edukacinę, švietėjišką ir patriotinę veiklą Vilkaviškio krašte apdovanojo kraštotyrininkę Reginą Naujokaitienę. Muziejininkė taip pat buvopagerbta Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus tarybos padėka už asmeninį indėlį Sąjūdžio dvasia puoselėjant aktyvią pilietinę, patriotinę veiklą ir rodomą iniciatyvą kaupiant, tyrinėjant savo krašto istoriją, papročius ir tradicijas. Lietuvos sąjūdžio Kauno skyriaus pirmininko pasirašytos padėkos atvežtos vilkaviškiečiams fotografui Romui Eidukevičiui, mokytojui Leonui Čeplevičiui, muziejininkei Elenai Rupeikienei. Sūdaviečių Sekmines praturtino smuikininkė Aldona Baltrūnienė. Kaunietės smuikas skambėjo ir prie kryžiaus, ir Sūdavos krašto muziejaus parke sodinant eglaitę, kurią atgabeno K. Bendoraičio dukterėčia ir kuri simbolizuos šios vietovės ir Kauno sąjūdiečių ryšį.
Į kaimo žemę šaknimis kabinsis ir naujai pasodinta guoba, kurią kaip pagarbos bei padėkos ženklą tradicinių Sekminių organizatorei, krašto istorijos puoselėtojai R. Naujokaitienei atvežė Aurelija Steponavičiūtė-Grigalevičienė ir Algirdas Grigalevičius.
Kaimo išeivės A. Steponavičiūtės-Grigalevičienės šeima ne tik pasiūlė idėją prie Sūdavos krašto muziejaus parke augančių medelių pastatyti atminimo akmenis, kuriuose liktų iškalti krašto šviesuolių vardai, pavardės, gimimo ir mirties datos, bet ir finansavo sumanymo įgyvendinimą.
Knyga – „iš likimo šukių ir praeities trupinių“
Prasmingos šventės įspūdžiams priblėsus sūdaviečių rankose liks mokytojos R. Naujokaitienės rūpesčiu sudaryta knyga „Sūdavos kaimas 1922–2012“. Sūdaviečių etnokultūros asociacijos lėšomis ką tik išleistas leidinys įamžino atminimą kaimo, kuris yra unikalus jokioje kitoje Lietuvos vietovėje nepasikartojančiu vardu. Knygoje jos sudarytoja R. Naujokaitienė pateikia faktų apie Rementiškių dvarą ir Skomska-Valės palivarką, jų žemių išparceliavimą, kariuomenės savanorius naujakurius, davusius kaimui Sūdavos vardą, kuris pirmą kartą spaudoje buvo paminėtas 1927 m. Su dovanomis muziejui į leidinio sutiktuves atvyko Sūdavos krašto savanorio Pranciškaus Tamošaičio, tarnavusio generolo S. Raštikio pasiuntiniu ir ryšininku, sūnus Stasys Tamošaitis. Knygoje save ras ne tik pirmųjų kaimo gyventojų atžalos, bet ir mažieji sūdaviečiai, šiandien sėdintys dar tik pradinuko suole, dabartiniai Sūdavos naujakuriai.
Leidinyje užfiksuota, kad pirmoji Sūdavos gyvenvietėje pradėjo kurtis Janinos ir Juozo Matukaičių šeima. Šios poros gyvenimo derliumi pasidžiaugė kiekvienas šventės dalyvis: pagerbti gegužės pradžioje ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanotą J. Matukaitienę į Sekmines suvažiavo visas pulkas vaikų. Mamos garbei parke pasodinę liepaitę, jie dėkojo už tėvams parodytą dėmesį, pagarbą. „Mes nenukritom iš dangaus, neatsiradom su rasa, mus išpuoselėjo tėvelių rankos“, – kalbėjo ketvirtasis Matukaitukas, Artūras.
Sekminėse antrąmet dalyvavo kūrėja Biruta Pėveraitytė. Jos žodžiais parašytas dainas atliko dainininkė Laima Žemaitytė. Sūdaviečius linksmino kaimynai – Alksnėnų kaimo kapela „Alksnė“. Šventėje būta ir debiutantų: kruopščiai išsiuvinėtus paveikslus eksponavo Ramutė Starinskienė, šalia mamos darbų dailius rankdarbius išdėliojo dukra Lina Rožienė, užgrojo mokytojos Ritos Jakevičienės suburta kapela „Sūdaviečiai“.